Panel používateľa
Späť

Zero waste tipy: repasované počítače, nabíjacie batérie či knižnica vecí

Pridané: 20.3.2019 10:16:30 Počet zobrazení: 405

20 Marec 2019

Aby sme sa už čoskoro neutopili v odpadkoch, je dôležité veľa vecí zmeniť. Jednou z nich je minimalizovať množstvo odpadu hoci aj pomocou filozofie zero waste. Poďte sa s nami pozrieť, ako k tomu môžete prispieť aj vy.

Zero waste tipy: repasované počítače, nabíjacie batérie či knižnica vecí

Zero waste podporuje opätovné využívanie výrobkov a ich recykláciu. Zameriava sa aj na prevenciu v tvorbe odpadu a návrhy produktov, ktoré zohľadňujú celý životný cyklus výrobku.

Usiluje sa o zníženie spotreby, použitie recyklovaných materiálov, použitie bezpečnejších materiálov, dlhšiu životnosť produktu, opravu a jednoduchú demontáž na konci životnosti. Tým sa znižujú náklady a vytvárajú dodatočné pracovné miesta pri riadení a nakladaní s odpadmi späť do priemyselného cyklu, čo chráni životné prostredie.

Hoci asi nikdy nebude možné byť úplne bez odpadov, každá troška sa počíta, najmä teraz, kedy je záťaž na životné prostredie neúnosná. Filozofia zero waste stojí na niekoľkých pilieroch, ktoré sa dajú aplikovať aj na počítače a elektroniku.

Refuse

Refuse znamená odmietanie nepotrebných vecí: slamky, letáky, reklamné či darčekové predmety.

Letáčiky, reklamné predmety a podobné zbytočnosti sa zvyknú hromadiť v každej domácnosti. Zvyčajne ležia nevyužité niekde v zásuvke alebo v krabici, zaberajú miesto a sadá na ne prach. Väčšinou idú prvé do smetiaka pri väčšom upratovaní či sťahovaní.

Brožúry, letáky a rôzne nepotrebné reklamné predmety dostanete väčšinou s kúpou nového počítača alebo laptopu. To isté platí pre krabice k počítačom, ale aj príslušenstvu, ktoré sú pekné, farebné a zbytočné veľké (áno, píšeme o vás, herné počítačové myši!). Nie sú dobré na nič. Pozriete sa na ne a niekam ich založíte, aby po čase skončili v koši.

Ak je to len trocha možné, vyhnite sa prijímaniu nepotrebných vecí. K repasovanému počítaču alebo komponentu možno nedostanete super cool farebný obal, no poslúži rovnako dobre. To isté platí o počítačovej myške zabalenej v jednoduchom obale.

Reuse

Reuse znamená nové využitie a opravenie poškodených či starých vecí, využívanie vecí opakovane, namiesto jednorázových: repasované laptopy, nabíjateľné batérie, výmena skla na rozbitom mobile, vratné obaly.

výmena skla

Elektronika a počítače sú fantastické v tom, že pokiaľ fungujú, ich použiteľnosť je veľká počas veľmi dlhého obdobia. Pokiaľ neposlúži vám, stále ich môže využiť niekto iný. Mnohé poškodené komponenty sa dajú vymeniť. Ak sa počítač spomaľuje, je možné dokúpiť ďalšiu RAM alebo vymeniť pevný disk za SSD, čo v mnohých prípadoch dokáže zázraky.

Okrem toho vždy bude v móde retro. Čo je dnes nepostačujúce a nepotrebné, bude mať o pár rokov hodnotu preto, že je to veľmi staré. Bude to spomienka na staré časy a mnohí retro milovníci to budú používať preto, aby si pripomenuli detstvo.

Nevyhadzujte funkčnú elektroniku len kvôli tomu, že vám momentálne nevyhovuje. Predajte alebo darujte ju niekomu, koho tým potešíte alebo kto ju ešte využije. Môžete kontaktovať aj nás, radi ju od vás odkúpime.

Reduce

Reduce znamená zbavenie sa vecí, ktoré sú zdrojom odpadu: kupovanie nebalených výrobkov, nemusíme mať doma bedmintonové rakety, go-pro kameru či všetko náradie sveta, keď už fungujú knižnice vecí, kde si ich môžeme jednoducho vypožičať.

Kúpiť si alebo vlastniť niečo, čo využijete raz za rok je záťaž nielen pre životné prostredie ale aj pre peňaženku. Ak potrebujete GoPro kameru iba na dovolenke alebo chcete priniesť prenosný reproduktor na chatu, nebežte kvôli tomu do obchodu. Využite knižnicu vecí a danú vec si jednoducho na pár dní požičajte. Ušetríte peniaze a prírodné zdroje.

Rope

Rope znamená kompostovanie ovocných a zeleninových šupiek, namiesto hádzania do zmiešaného odpadu.

Momentálne elektroodpad nemá časti, ktoré by bolo možné kompostovať. Ale ktovie, možno časom budú vyvinuté materiály, ktoré ešte poslúžia vašej záhradke ako fajn hnojivo.

Recycle

Recycle alebo recyklovanie je u nás pomerne rozšírené a súvisí s triedením odpadu a jeho opätovným využitím.

Ak sa už musíte musíte svojej elektroniky zbaviť, nehádže ju medzi bežný odpad, nepatrí tam. Dnes sa dá väčšina elektroniky ekologicky zlikvidovať a dokonca recyklovať. V mnohých prípadoch je až 80 % elektroodpadu využiteľná.

Komponenty počítača aj mobilné telefóny totiž obsahujú množstvo využiteľných kovov, akými je meď, či zlato. Na druhú stranu však môžu obsahovať ťažké kovy – ortuť, kadmium a najmä ftaláty (zmäkčovače plastov), ktoré pri úniku znamenajú pre životné prostredie obrovskú záťaž.


My vás vášho elektroodpadu ekologicky zbavíme a neplatí to len pre počítače, ale aj mobily a veľké elektrozariadenia. Takisto zabezpečíme bezplatný odvoz a vystavíme vám všetky príslušné dokumenty.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info