Panel používateľa
Späť

Výkup súčiastok z PC: za ktoré dostanete najviac peňazí?

Pridané: 8.1.2019 14:18:49 Počet zobrazení: 1925

08 Január 2019

Hoci predaj súčiastok PC nie je zlatá baňa, stále sa nájdu komponenty, ktorých cena časom klesá iba pozvoľna a sú využiteľné aj v moderných počítačoch. Ak sa vám doma povaľujú nejaké komponenty, nezahadzujte ich len preto, že majú viac ako 5 rokov. Najviac sa oplatí predať nasledujúce komponenty.

Výkup súčiastok z PC: za ktoré dostanete najviac peňazí?

Grafické karty

Na poli grafických kariet situácia troška stagnuje. Vývoj už nenapreduje takým tempom ako v minulosti a vlastniť najnovší model grafickej karty už nie je nutnosťou. Práve vydanú novinku na poli počítačových hier si pokojne zahráte so 6 rokov starou grafickou kartou, hoci budete musieť robiť kompromisy aj z hľadiska grafických detailov.

Ak sa vám teda doma povaľuje staršia grafická karta nVidia Geforce alebo AMD Radeon, určite ju skúste predať, možno budete jej hodnotou prekvapení. Ak sa predtým chcete trocha zorientovať, prečítajte si náš starší článok o grafických kartách pre hráčov.

Procesory

S procesormi je to podobné. Modely staré 6 a viac rokov sú stále veľmi dobre použiteľné a tak ich výkupná cena zostáva už nejaký čas približne rovnaká. Týka sa to najmä procesorov modelových rád i5 a i7 od spoločnosti Intel.

Za niektoré z nich môžete dostať pokojne aj niekoľko desiatok eur, čo vzhľadom k ich veku nie je vôbec málo. To isté sa môže stať, ak sa vám doma povaľuje nejaký naozaj starý, či dokonca raritný kúsok. Cena takýchto komponentov rozhodne nie je nulová a aj za ne môžete zinkasovať pomerne zaujímavú sumu.

suciastky z pc

Operačné pamäte RAM

Aj pamäte RAM patria medzi komponenty, ktoré sa dajú stále predať za celkom zaujímavé sumy. Hoci majú pamäte typu DDR3 už viac ako 10 rokov, ich cena sa drží pomerne vysoko, pretože stále vedia svojou rýchlosťou konkurovať novším pamätiam DDR4. Toto bude platiť až do nástupu pamätí DDR5, ktoré by mali prísť na trh v roku 2019.

Je možné, že cena DDR3 potom výrazne klesne, preto ak ich máte niekde na poličke, je najvyšší čas ich predať. Samozrejme platí, že čím väčšia kapacita a rýchlosť pamätí, tým viac peňazí za ne dostanete.

Základné dosky

Práve vďaka použiteľnosti starších procesorov a pamätí aj základné dosky pre tieto komponenty môžu mať stále pomerne vysokú hodnotu. Keďže existuje obrovské množstvo výrobcov a typov matičných dosiek, je preto nemožné sem dať kompletný zoznam tých, ktoré predáte za slušnú sumu.

Pri rozhodovaní, či sa vám oplatí riešiť výkup, vám však môže pomôcť pár všeobecných rád, kedy by doska mohla mať vyššiu hodnotu:

  • podporuje novšie typy procesorov Intel (LGA1150, LGA1151) alebo AMD (Socket AM3+, FM2, FM2+ alebo Socket AM1).

  • podporuje aspoň DDR3 RAM. Čím vyššiu frekvenciu, tým lepšie. Takisto ak má doska aspoň 4 sloty na RAM, väčšinou patrí medzi lepšie modely.

  • obsahuje aspoň jeden slot PCI Express (PCIe), ideálne verziu 3.0 s označením x16. Niekedy je možné toto označenie nájsť priamo pod konektorom.

  • má SATA konektory pre pripojenie pevného disku. Ak ich nemá, vedzte, že vaša doska je s najväčšou pravdepodobnosťou vykopávka.

Prihlásenie