Späť

Starý počítač nepatrí do šrotu. Ktoré súčiastky od vás vykúpime?

Pridané: 16.8.2018 10:31:22 Počet zobrazení: 1987

16 August 2018

Starý počítač nemusí zapadnúť prachom. Vďaka výkupu súčiastok na ňom môžete zarobiť. Aké PC komponenty sú vykupované najčastejšie? Budeme sa venovať aj bežným výkupovým otázkam, medzi ktoré patrí napríklad demontáž súčiastok tak, aby ste ich nepoškodili.

Starý počítač nepatrí do šrotu. Ktoré súčiastky od vás vykúpime?

Vývoj elektroniky napreduje rýchlym tempom. Keď ste si pred rokmi priniesli domov výkonný počítač, dnes zisťujete, že už nedokáže uspokojiť vaše potreby. Hardvér postupne zostarol. Je na čase urobiť rázny krok dopredu. V prípade, že rozpočet nehrá silnú úlohu, môžete dať priestor úplne novému modelu. Ak chcete ušetriť, určite sa pozrite po repasovaných kusoch.

Predtým by ste nemali zabudnúť, že zarobiť môžete aj na vašom starom hardvéri. Výkup súčiastok z PC vám môže prispieť minimálne na kávu. V lepšom prípade zarobíte solídnu sumu. Počítačové komponenty však majú rozdielnu hodnotu. Niektoré sa oplatí predať viac, iné menej a niektoré vôbec.

K najdrahším súčiastkam patrí pevný disk

Ak sa rozhodnete pre výkup súčiastok z PC, vašou prvou otázkou bude, koľko zarobím? Je ťažké určiť presný cenový interval starých komponentov. Suma závisí od konkrétneho modelu, stavu a veku. Každý rok klesne cena vášho hardvéru v priemere o 20 %. Medzi najhodnotnejšie časti starých počítačov patrí napríklad pevný disk, pamäte, procesor či základná doska.

Optické mechaniky, prídavné karty, kabeláž, skrinky, klávesnice či myši, sú naopak najlacnejšie a neoplatí sa ich predávať. Vykupované súčiastky by, samozrejme, nemali byť poškodené.

Hodnotu starého hardvéru sa dozviete z pohodlia domova

Výkup súčiastok z PC začína ponukou, ktorú nám zašlete na email phc@phc.sk. V prípade súčiastok je nutné uviesť značku, model, stručnú špecifikáciu a vašu minimálnu cenovú predstavu.

Správne vypísaná ponuka na starý pevný disk vyzerá nasledovne:

  • značka: Western Digital

  • model: WD2500LPLX

  • stručná špecifikácia: kapacita: 250 GB, formát: 2,5 ’’, rozhranie: SATA, RPM: 7200 otáčok za minútu, cache: 32 MB

  • minimálna cenová predstava: 18 eur

Hardvér nie je nutné fotiť. Výkup súčiastok z PC riešime výhradne cez email, nie telefonicky. Na vašu ponuku dostanete odpoveď a po dohodnutí výkupnej sumy vám bude vystavený preberací protokol.

Vaša súčiastka bude otestovaná a ak sa nepotvrdia žiadne chyby, sumu vám vyplatíme na účet. Tovar je možné doručiť osobne alebo zaslať. V prípade, že máte väčšie množstvo výpočtovej techniky, vyzdvihneme ju priamo u vás.

Bezpečnej demontáže sa netreba báť

Pred výkupom súčiastok z PC je nutná demontáž. Mali by ste pri nej dbať na bezpečnosť, aby ste starý hardvér nepoškodili. S veľkou pravdepodobnosťou sa nezaobídete bez skrutkovača. Pred začatím demontáže by ste si mali dať pozor na statickú elektrinu, ktorú môže vytvoriť napríklad koberec alebo sveter. Výboj by mohol súčiastky poškodiť.

Preto sa odporúča buď použiť rukavice, antistatický náramok, alebo sa predtým môžete chytiť napríklad radiátora, ktorý vás „vybije”. Počítačovú skrinku otvoríte odobratím skrutiek, ktoré nájdete vzadu na rohoch. Potom môžete vysunúť bočnú stenu. Mali by ste začať ľavou, pretože poskytuje lepší priestor na manipuláciu.

Starú kabeláž odpájajte opatrne. Pevný disk je nutné zbaviť dvoch káblov, a potom vyskrutkovať z miesta, kde je pripevnený. Na pamäte nepotrebujete žiadne náradie. Stačí ich iba vypáčiť zo slotu zatlačením na bočné západky. Pred vybratím procesoru musíte odobrať a odpojiť chladenie. Potom ho jednoducho vyberiete použitím páčky na boku socketu, teda miesta, kde je osadený.

Grafickú kartu musíte vyskrutkovať zo zadnej steny, odpojiť od napájania a vysunúť zo slotu podobne ako pamäte. Najviac prace vám dá základná doska, z ktorej je nutné povyberať a odpojiť všetky komponenty počítača. Samotná demontáž nie je zložitá. Väčšinu komponentov je potrebné iba odpojiť a vyskrutkovať.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info