Panel používateľa
Späť

Predaj repasovaných PC vyhľadávajú aj hráči. Na čo dať pozor? (diel 2.)

Pridané: 5.10.2018 13:57:30 Počet zobrazení: 703

05 Október 2018

Predaj repasovaných PC je zaujímavý aj pre vášnivých gamerov. Ktoré parametre si skontrolovať, aby ste sa vyhli sklamaniu? Prečítajte si rady od profíkov.

Predaj repasovaných PC vyhľadávajú aj hráči. Na čo dať pozor? (diel 2.)

V predchádzajúcom článku sme si stručne povedali, na čo si dávať pozor pri výbere repasovaného počítača, konkrétne sme sa zamerali na procesory a operačné pamäte. Dnes pokračujeme pre hráča asi najdôležitejším komponentom, ktorým je grafická karta.

Grafická karta

Grafická karta je hnacím motorom celej zostavy a ona určuje, či si zahráte Doom z roku 2016 alebo len ten z roku 1993. Je to doska plošného spoja, ktorá obsahuje vlastný procesor a pamäť, určené čisto na výpočet grafických operácií a ich zobrazovanie na monitore počítača.

Určiť iba tak od oka, či je daná grafická karta dostatočne výkonná alebo nie, sa len tak ľahko nedá. Celkový výkon grafickej karty závisí nielen na rýchlosti procesora, kapacity, rýchlosti a druhu pamäte, ale aj na rôznych technológiách, ktoré podporuje.

Momentálne existujú dvaja výrobcovia grafických čipov: nVidia a AMD. Prvá spoločnosť používa pre označenie svojich modelov názov GeForce, tá druhá zasa Radeon. Všeobecne platí, že grafické karty Radeon sú mierne výkonnostne slabšie, no majú výrazne nižšiu cenu.

Integrovaná vs. dedikovaná grafická karta

Tieto dva pojmy sú veľmi dôležité, určujú totiž, či je počítač skutočne herný alebo sa vás predajca snaží opiť rožkom. Správny herný počítač musí mať tzv. dedikovanú grafickú kartu, čiže samostatný komponent.

Integrované grafické karty sú súčasťou procesorov (CPU) a s počítačom zdieľajú časť kapacity RAM, čo len spomaľuje systém. Okrem toho sú integrované grafické karty oveľa menej výkonné.

Ako vybrať nVidia GeForce kartu

Grafické karty nVidia so 4 číslicami v názve majú rok výroby do 2009, čiže sú už pomerne staré. Ak narazíte na herný počítač, ktorý má kartu s takýmto označením, výkonnostné zázraky od neho nečakajte, hoci názov GeForce 9800GTX znie dobre.

Od roku 2009 používa nVidia mierne upravené značenie s troma číslicami. Prvá číslica označuje generáciu kariet, tak ako to bolo u Intel procesorov. Vyberajte grafické karty radu 700 (minimálne GTX780) alebo radu 900 (ideálne GTX 980Ti). Novšie grafické karty majú označenie GTX 10X0.

Pred výberom počítača s grafickou kartou je dobré si na internete pozrieť testy a porovnania grafických kariet. Napríklad staršia GTX970 vychádza z testov víťazne, keď je porovnávaná s novšou GTX1050.

Grafické karty pre notebooky majú za svojim názvom písmeno M a sú výkonnostne slabšie, než ich desktopové verzie. Ak chcete herný notebook, minimom je karta GeForce GTX960M, o iných ani neuvažujte. U niektorých herných titulov by ste museli robiť až príliš veľké kompromisy.

Ako vybrať Radeon kartu

Radeon karty sú pre nás zaujímavé až modelmi radu HD8000 (i keď s prižmúrenými očami, keďže majú rok výroby 2013), no skôr hľadajte modely RX série 200, 300, 400 alebo 500. Čím vyššia séria, tým novšia karta.

Takisto platí, že model R9 série 200 je výkonnejší, než model R5 série 300. AMD vydalo veľké množstvo modelov RX a zorientovať sa v nich nie je jednoduché. Preto odporúčame pozrieť rôzne testy (tzv. benchmarky) a porovnať, ako výkonné sú jednotlivé karty.

Je dobré si pred výberom určiť priority. Čo vlastne plánujem hrávať? Ak najnovšie herné pecky (tzv. AAA tituly) na čo najvyššie detaily, musíte do grafickej karty investovať, tam sa kompromisy robiť neoplatí.


Ak sú vaše predstavy skromnejšie a viac vás bavia bežné online multiplayerové žánre (MOBA, či Battle Royale), môže vám stačiť aj lacnejšia grafická karta a vy tak ušetríte. Ideálne sa skúste poradiť s niekým, kto sa v tejto problematike vyzná. Pokojne nás môžete kontaktovať a my vám radi poradíme s výberom repasovaného PC presne na mieru.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info