Panel používateľa
Späť

Predaj repasovaných PC vyhľadávajú aj hráči. Na čo dať pozor? (diel 1.)

Pridané: 2.10.2018 12:38:06 Počet zobrazení: 1919

02 Október 2018

Predaj repasovaných PC je zaujímavý aj pre vášnivých gamerov. Ktoré parametre si skontrolovať, aby ste sa vyhli sklamaniu? Prečítajte si rady od profíkov.

Predaj repasovaných PC vyhľadávajú aj hráči. Na čo dať pozor? (diel 1.)

Ak hľadáte herný počítač či notebook za výhodnú cenu, rozhodnúť sa pre repasovaný kúsok je spravidla výhodnejšie, než kúpa z druhej ruky. My vám dnes poradíme, na čo sa pri výbere zamerať, pretože cena nie vždy odráža to, čo naozaj potrebujete.

Nedávno sme vám spísali 4 dôvody, prečo sa oplatí kúpiť repasovaný notebook, dnes priamo poradíme s výberom. Budeme sa zameriavať na najdôležitejšie súčasti PC, ako ovplyvňujú výkon a čo si pri ich výbere všímať. Tieto rady budú skôr všeobecného charakteru, no bude možné ich aplikovať na výber notebooku, aj desktopu. V prvej časti si povieme niečo o procesoroch a operačných pamätiach (RAM).

Výber procesora

Podľa výrobcu

Procesor, teda CPU, je srdcom každého počítača a pokiaľ hľadáte výkonnejší počítač, treba si dávať pozor na to, aký procesor využíva. Na trhu sú momentálne dvaja výrobcovia, Intel a AMD, pričom všeobecne platí, že Intel procesory sú výkonnejšie, ale drahšie. AMD nedávno vydali procesory modelového radu Ryzen, ktoré ponúkajú výborný výkon za skvelú cenu. Ak nájdete repasovaný počítač s Ryzen procesorom, pokojne ho berte, inak odporúčame Intel.

Výber podľa označenia

Pri výbere Intel procesora sa zamerajte na modelové označenie, pre herné počítače nič iné ako Core i5 alebo Core i7 nehľadajte. Sú to dva najvýkonnejšie modelové rady, pričom platí, že i7 je výkonnejší, než i5.

Tieto modelové rady sú každý rok inovované, podporujú novšie technológie spracovania úloh a tak vznikajú tzv. generácie. Čím vyššie číslo, tým novšia generácia procesorov. Môžete vidieť priamo v označení: Core i7-2600 je CPU 2. generácie, Core i7-6700 je CPU 6. generácie.

Výhodou je, že na hranie bude postačovať aj Core i5-2500K (čiže procesor 2. generácie, ktorý má už 6 rokov), pri novších hrách však jeho staršia architektúra môže brániť vyššiemu výkonu. Preto ak máte možnosť, vždy si vyberte vyšší modelový rad alebo novšiu generáciu.

U notebookov je situácia mierne odlišná, vyberať herný notebook s procesorom iným, než je Core i7, je pomerne rizikové. Napovedať by vám mohol rok výroby, novšie generácie i5 procesorov by mohli byť dostatočne výkonné aj na hranie hier, je ale lepšie sa informovať.

Výber podľa jadier procesora

Stručne povedané, viac jadier je akoby mať viac procesorov v počítači. Tie si vedia “deliť” úlohy a spracovávať ich niekoľko súčasne, čo vedie k lepšiemu výkonu. Niekedy sa môže stať, že jedna generácia procesorov má rôzny počet jadier. Preto sa pred kúpou informujte o počte jadier. Samozrejme platí, že čím viac jadier, tým lepšie, na hranie chcete aspoň 4.

Výber podľa frekvencie

Frekvencia alebo kmitočet procesora je udávaná v GHz (Gigahertzoch). Zjednodušene zhrnuté, čím vyššia frekvencia, tým rýchlejšie vie procesor pracovať. Hľadajte CPU s frekvenciou okolo 2,5GHz a vyššie.

Operačná pamäť

U operačnej pamäte (nazývanej RAM) sa zamerajte na tieto parametre: kapacita, frekvencia a CAS oneskorenie.

Kapacita operačnej pamäte

Pri vašej práci s počítačom máte všetky aktuálne dáta uložené práve v RAM. Pokiaľ pracujete s väčším objemom dát, než je jej kapacita, počítač si musí vypomáhať a odkladať niektoré z nich na pevný disk, ktorý je oveľa pomalší. To môže spomaľovať celkový výkon počítača. Pri hernom počítači preto hľadajte model, ktorý má aspoň 8GB RAM.

Frekvencia operačnej pamäte

RAM musí byť rýchla, pretože komunikuje s procesorom, zadáva mu úlohy na spracovanie a spracované dáta zasa preberá. Tak ako u procesorov, aj rýchlosť pamäte sa udáva jej kmitočtom. V tomto prípade v tisícoch megahertzov (MHz). Hoci sa môže zdať, že pamäť s vyššou frekvenciou je vždy rýchlejšia, nie je to celkom tak.

CAS oneskorenie

Celkový výkon pamäte je totiž ovplyvnený aj tým, koľko kmitov jej trvá prijať informáciu o pristúpení do nejakej časti pamäte a pripraviť odtiaľ dáta. Je to pevné číslo v rozmedzí od 7 do 19 a v tomto prípade platí, že čím nižšia číslica, tým rýchlejšia pamäť. Na označení operačnej pamäte ho môžete nájsť s predponou CL (napríklad CL10) alebo ako prvú číslicu pri udávaní časovania pamäte, napr. 7-8-8-24.

Pre zistenie výkonu pamäte nepotrebujete vedieť presné čísla, stačí vám odhadom vydeliť frekvenciu pamäte CAS oneskorením a vďaka výslednému číslu získate predstavu o tom, ktorá z nich je lepšia.

Pamäť s 1600MHz a CL10 - 1600/10 = 160

Pamäť s 1333MHz a CL7 - 1333/7 = 190,4

V tomto prípade je rýchlejšia pamäť s 1333MHz, jednoducho vie rýchlejšie pristupovať k dátam a pripraviť ich na ďalšie spracovanie.

Ďalšie parametre pamätí RAM

Pri výbere počítača sa u RAM môžete stretnúť s označením DDR3 alebo DDR4. DDR4 pamäte sú novšie, ale ak počítač obsahuje výrazne rýchlejšie DDR3 pamäte (ako sme si povedali vyššie), pokojne vyberte tie, chybu nespravíte. Počítače s pamäťami verzie DDR2 a DDR1, či dokonca SDRAM, pokojne ignorujte.

Pamäte môžu byť uložené v jednom pamäťovom slote (single channel) alebo vo dvoch susediacich (dual channel). Bez zbytočných komplikácií vám radíme, aby ste vyberali dual channel. Hoci nárast výkonu nie je enormný, v niektorých prípadoch môže byť citeľný.

Tieto informácie sú pomerne všeobecné, najmä problematika procesorov je hlbšia (počet jadier nemusí byť vždy smerodajný, zaváži aj využitie technológií ako napríklad Hyper Threading a podobne)

Aj medzi AMD procesormi je možné nájsť modely, ktoré nájdu uplatnenie v herných počítačoch. Pre zjednodušenie sme popísali Intel procesory, aby aj laická časť verejnosti vedela, že s procesormi spomenutými v článku chybu nespravia.


Tak ako pri výbere auta, aj tu platí, že ak poznáte niekoho, kto sa v tejto problematike vyzná, nechajte si od neho poradiť. V ďalšej časti si povieme niečo o výbere kvalitných grafických kariet, bez ktorých sa hráči nezaobídu.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info