Panel používateľa
Späť

Náhradné diely - originálne alebo lacné?

Pridané: 23.7.2018 09:10:14 Počet zobrazení: 1152

23 Júl 2018

Náhradné diely - originálne alebo lacné?

Otázka náhradných dielov je často vecou na zamyslenie. Trh totiž ponúka široké množstvo hardvérov rôznych značiek, medzi ktorými nájdeme originálne, ale aj neoriginálne, lacné kúsky...

Pokazené veci často nie sú hneď na odpis. V mnohých prípadoch totiž prichádza do úvahy ako prvá otázka náhradných dielov. Je však zložitejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. Po prvotnom hľadaní totiž zistíte, že máte k dispozícii širokú škálu rôznych kusov hardvéru. Núkajú sa kvalitné, drahšie či overené značky, medzi ktorými nie je problém nájsť ani ich lacnejšie náprotivky.

Preto sa spolu pozrieme na otázku náhradných dielov. Ozrejmíme vám, či sa viac oplatí investovať do overeného hardvéru alebo si svoju šancu zaslúžia aj lacné kúsky.

V prípade počítačov a notebookov nie je čo riešiť

Náhradné diely na počítače a notebooky sú u nás k dispozícii výhradne v značkovej a originálnej podobe. Trh procesorov pokrývajú firmy Intel a AMD, pri pamätiach sú známe Kingston či Corsair, u diskov kraľuje Western Digital alebo Seagate. Základné dosky ovláda Asus a MSI, no a pri grafických kartách máte vo väčšine prípadov na výber medzi NVIDIOU a ATI. Nech sa rozhodnete akokoľvek, vždy by ste v prípade týchto značiek mali nájsť kvalitné a zodpovedajúce spracovanie.

Pokiaľ náhradné diely nenakupujete niekde na čínskych e-shopoch, nemali by ste naraziť na žiadne napodobeniny, prípadne neoriginálne a extrémne lacné kusy hardvéru. Všetky výrobky sú certifikované a už záleží len na vás, pre aký typ, model či verziu sa rozhodnete.

Problémové môže byť príslušenstvo

Na rozdiel od hlavných komponentov, ktoré predstavujú orgány vášho počítača, narazíte na trhu s príslušenstvom bez problémov aj na lacné, neoriginálne kusy. K najznámejším patria tonery do tlačiarní, kde môžete vidieť cenu nižšiu až o 50 %. Platí tu však zásada, že lacný toner do drahej tlačiarne nepatrí. Mohol by narobiť viac škody ako úžitku.

V prípade notebookov môžete naraziť na neoriginálne myši, čínske touchpady, chladiace podložky, prípadne nabíjacie káble. Periférne príslušenstvo, ktoré tvorí okolie vášho laptopu, nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Otázna je len kvalita a spoľahlivosť. V prípade touchpadov alebo napájacích káblov je už situácia vážnejšia. Nekvalitné a neoriginálne diely totiž môžu ohroziť váš notebook či dokonca spôsobiť požiar.

Výhrou nie sú ani lacné komponenty

Vo svete hardvéru platí, že podozrivo nízka cena zodpovedá slabej kvalite. Najlepším príkladom sú v tomto smere lacné počítačové skrinky. Majú často ostré hrany a väčšinou ich tvorí lacný plast alebo nekvalitné kúsky kovu.

Lacná skrinka je najväčším problémom vtedy, keď svoj počítač často otvárate, prípadne vymieňate komponenty. O ostré hrany sa môžete porezať, plasty a lacný kov sa po krátkej dobe zvyknú lámať. Vypadáva osvetlenie LED diód a kabeláž je náchylná k prelomeniu.


Kvalitu, spoľahlivosť a dlhú výdrž nemôžete očakávať ani od klávesnice a myši za tri eurá. Problémové môžu byť aj lacné PC zdroje, ktoré nemajú certifikáciu. Ich nestabilné napätie, výpadky či prepätie môže so sebou strhnúť aj iné komponenty vo vašej skrinke. V prípade náhradných dielov pre notebooky sa však spravidla nemáte čoho obávať.  

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info