Panel používateľa
Späť

Lacné PC zostavy, ktoré utiahnu legendárne RPG či strategické hry

Pridané: 6.2.2019 09:35:56 Počet zobrazení: 1113

06 Február 2019

Mnohí laici sa domnievajú, že pokiaľ nemajú najnovšiu a finančne náročnú mašinu, dobrú hru si nezahrajú. Pravda je taká, že aj lacné PC zostavy vedia potešiť srdce pravého gamera. Prezrite si prehľad RPG či strategických hier, ktorým ani čas neubral na kráse a kvalite zážitku.

Lacné PC zostavy, ktoré utiahnu legendárne RPG či strategické hry

V predošlom článku sme si zaspomínali na staršie legendárne strieľačky a hry z pohľadu tretej osoby, ktoré si môžete zahrať aj na pomerne starých strojoch. Tentoraz sme pripravili výber tých najlepších strategických, športových, závodných či RPG hier a adventúr, ktoré zvládnu aj lacné PC zostavy.

Pri nenáročných hrách sa zameriame na počítače, ktoré majú starý procesor, maximálne 1GB RAM a buď integrovanú grafickú kartu alebo riadnu vykopávku, ktorá má 256MB VRAM a menej.

Hry pre lepšie počítače majú minimálne 2GB RAM a grafickú kartu s aspoň 512MB VRAM. Ak máte 4GB RAM a 1GB kartu, zahráte si nielen nenáročné tituly, ale aj ich pokračovania, ktoré majú spravidla vyššie požiadavky.

Stratégie

Stratégií už v dnešnej dobe príliš veľa nevychádza, no našťastie v histórii nájdeme tituly, ktoré sa môžu pýšiť označením legendárne.Platí to najmä o sérii Civilization. Tretí a štvrtý diel spustíte takmer na čomkoľvek, piaty diel už potrebuje aspoň 2GB RAM.

Skvelý počin spoločnosti Blizzard, Warcraft 3, ktorý sa onedlho dočká svojho remasteru, patrí dnes už medzi veľmi nenáročné tituly. No určite si hru užijete. Grafika je síce kostrbatá, no 3D a stále má svoje čaro.

Ak vám fantasy svet nevonia a máte radšej historické reálie, séria Total War by pre vás mohla byť to pravé. Strategické hry, inšpirované skutočnými udalosťami, vychádzajú so železnou pravidelnosťou už takmer 20 rokov.

Niečo vám tu chýba? Nebojte sa, nezabudli sme ani na Age of Empires a jeho spin-off Age of Mythology. Druhý a tretí diel tejto ságy sú rozhodne legendárne a hoci AoE 3 si pýta aspoň 2GB RAM, dvojka pofičí na hocičom.

Pokiaľ patríte medzi šťastlivcov s ešte lepšími mašinami, rozhodne upriamte pozornosť na Starcraft 2. Hra je preslávená skvelým príbehom, hrateľnosťou, premakaným multiplayerom, má širokú progamingovú komunitu a dokonca aj vlastný šampionát.

Adventúry

Adventúry sú špecifický typ hier. Nie sú limitované počtom FPS, takže ak ich na svojom PC spustíte, je dosť možné, že budú v pohode hrateľné. Medzi známe série patria Monkey Island, Syberia, Myst alebo Broken Sword.

Hoci skutočne legendárne adventúry vyšli dávno pred rokom 2000, predsalen spomenieme dve, ktoré považujeme dodnes za výnimočné.

Tou prvou hrou je Fahrenheit. Adventúra s košatým, temným príbehom a unikátnym systémom na spôsob quick-time eventov, ktorý ten príbeh rozdeľuje, možno nie je veľmi známa, no rozhodne stojí za zahratie. Navyše ju spustíte aj na slabučkých počítačoch.

Tou druhou je séria Penumbra, ktorá priniesla do žánru adventúr niečo nové. Jasné, survival horor žáner tu bol už dávno pred ňou, ale až Penumbra a jej nasledovník, Amnesia, ponechali hráča takmer bez zbraní alebo možnosti sa efektívne brániť nepriateľom, čo len umocňovalo hororový zážitok.

gamer

Športové

S príchodom nových dielov sa série FIFA a NHL líšia od tých predchádzajúcich čoraz menej, čo je najmä pre majiteľov staručkých počítačov v podstate dobrá správa. O nič také dôležité totiž neprichádzajú.

Ak vás futbal a hokej na počítači bavia, siahnite po hociktorej sérii, ktorú na svojom stroji spustíte. Pre futbalistov ešte odporúčame poobzerať sa po sérii Pro Evolution Soccer, mnohí hráči ju radia vyššie, ako futbal od EA.

Pretekárske

Séria Need for Speed je s nami už takmer 25 rokov a status legendy si rozhodne zaslúži. Za ten čas vyšlo mnoho dielov a série Underground boli zmenou oproti klasickým závodom. Priniesli príbeh, ilegálne preteky a široké možnosti tuningu vašej káry. Grafika je aj po 15-tich rokoch obstojná a zážitok z jazdy skvelý. Ak máte lepšie PC, vyskúšajte aj novšie diely tejto vydarenej série.

Pokiaľ máte radšej simuláciu alebo si chcete vyskúšať, aké je to sedieť v monoposte, séria Grand Prix patrí medzi legendy tohto žánru. 4. diel vyzerá stále obstojne a je veľmi nenáročný na parametre počítača.

Colin McRae Rally je zase séria z prostredia rallye závodov, tiež sa snaží o čo najvernejší zážitok z jazdy. Staršie diely rozbeháte aj na slabej konfigurácii, tie novšie vyžadujú už trošku lepší stroj.

RPG

Nenáročné hry

Prvý Zaklínač vyšiel už pred viac ako 10 rokmi, je to na dnešné pomery veľmi nenáročná hra. Hoci mu mnohí vyčítajú ešte pomerne toporný bojový systém, množstvo kladných hodnotení svedčí o tom, že je to veľmi kvalitné RPG a vydarená adaptácia Sapkowského kníh.

Séria The Elder Scrolls má už tiež čo-to za sebou a pokiaľ chcete vyvolať flame, spýtajte sa, ktorý z dielov je ten naj. Je ale jedno, či si zahráte staručký Morrowind alebo novší Oblivion. V každom prípade narazíte na veľmi kvalitné RPG, ktoré sa vám postará o hodiny zábavy.

Prvé diely Deus Ex sú tiež s nami už nejaký ten piatok a pokiaľ máte radšej sci-fi prostredie, táto séria je pre vás. Druhý Baldur’s Gate sa tiež právom umiestňuje medzi najlepšími hrami všetkých čias. Izometrické RPG má všetko, čo od takejto hry čakáte. Príbeh, hrateľnosť, množstvo questov, je to jednoducho jedna z tých hier, ktorú len ťažko prestanete hrať.

Náročnejšie hry

Séria Mass Effect je taktiež RPG z vesmírneho prostredia a prvé dva diely patria medzi najlepšie RPG hry všetkých čias. A keď už hovoríme o najlepších RPG, nekorunovaným kráľom tých akčných je rozhodne Diablo II.

S príchodom datadisku Lord of Destruction, ktorý priniesol okrem nového aktu aj kopec vylepšení a mnoho hráčov naň dodnes nedá dopustiť, zaručuje stovky hodín síce nenáročnej, no o to chytľavejšej zábavy.

To ale môžeme povedať aj o post-apokalyptickom Falloute. No tretí diel spolu s bračekom s prídomkom New Vegas vyžadujú troška lepšiu konfiguráciu, čo sa grafickej karty týka. Stále fantasticky vyzerajúci TES: Skyrim síce teoreticky spustíte aj na horších počítačoch, odporúčame ale lepšiu konfiguráciu, aby ste tú nádhernú krajinu mohli vychutnať naplno.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info