Panel používateľa
Späť

Aké sú slabiny vášho počítača? Najčastejšie vymieňané náhradné diely

Pridané: 25.6.2018 13:12:07 Počet zobrazení: 986

25 Jún 2018

Aké sú slabiny vášho počítača? Najčastejšie vymieňané náhradné diely

Viete, ktoré hardvérové súčasti počítača sa najrýchlejšie opotrebujú? Máme pre vás pár dôvodov, prečo a či vôbec sa vám ich oplatí nahradiť.

 

Technológie napredujú rýchlym tempom. Najviac si tieto zmeny môžeme všimnúť práve na trhu výpočtovej techniky. Hardvér, ktorý ste kúpili pred pol rokom už môže byť zastaraný. Sklamať však nemusí len výkonom, ale aj v spoľahlivosťou. Ak ste sa rozhodli pre lacné značky či modely, je možné, že ich životnosť skončí oveľa skôr.

Každý počítač má svoje silné a slabé stránky. Dnes sa pozrieme na to, ktoré hardvérové súčasti sú náchylné k najrýchlejšiemu opotrebovaniu. Ak sa tak stane, je nutné vyhľadať náhradné diely, ktoré dajú celú situáciu do poriadku. Nie vždy je však výmena výhodná. Preto poradíme, kedy by ste mali počkať alebo namiesto výmeny zvážiť rovno kúpu nového počítača.

Základná doska – Achillova päta počítača

Najzraniteľnejším hardvérom vášho počítača je základná doska. Neobsahuje síce žiadne pohyblivé súčasti, ale jej vyhotovenie je také zložité a jemné, že aj najmenšia porucha malého tranzistora môže vyvolať fatálne následky. Náhradné diely sa zháňajú ťažko a vyžadujú špeciálne technologické postupy. Priemerná miera zlyhania základných dosiek je zhruba 5 %. Ich životnosť sa odhaduje na 3 až 4 roky, po ktorých je nutná výmena.

Ide však o komponent, ktorý sprostredkúva spojenie každej hardvérovej súčasti v počítačovej skrinke. Pri jej výmene preto treba zvážiť mnoho parametrov a myslieť tak trochu aj na budúcnosť. Dôležitá je podpora nových technológií v prípade, že by ste sa po čase rozhodli svoj počítač vylepšiť.

Pozor na pevné disky či pamäte RAM

Sortiment pevných diskov sa delí na dve hlavné kategórie, ktorými sú HDD a SSD. Náhradný diel treba v prípade poruchy zohnať okamžite, pretože váš počítač zostane nepoužiteľný. Pevné disky sú náchylné k zlyhaniu z viacerých dôvodov.

HDD sú mechanické a obsahujú malé pohyblivé časti, ktoré sa časom zvyknú opotrebovať. Úložné platne sa môžu poškriabať, hlava by mohla prestať čítať dáta a jednotlivé časti sa môžu poškodiť aj pri výpadku elektrického prúdu.

SSD disky síce nemajú žiadne pohyblivé časti, ale pracujú s flash pamäťou, ktorá nie je spoľahlivá na dlhodobé uchovávanie údajov. Sú náchylnejšie na extrémne teploty a výpadok elektrickej energie môže viesť k trvalej strate dát. S teplotami môžu mať problém aj pamäte RAM, ktorým vadia aj výkonové prepätia. Ak je teda poruchový zdroj počítača, pamäte RAM a SSD disky na to môžu veľmi rýchlo doplatiť.

K výmene náhradných dielov treba pristupovať rozumne

Ceny náhradných dielov sa hýbu v závislosti od rôznych aspektov. Len nedávno sme tu mali veľké záplavy, na ktoré doplatili sklady výrobcov pevných diskov, čo sa premietlo na ich vyššej cene. Aktuálne svetom hýbe trh digitálnych mien, ktorý spôsobil zvýšenie cien výkonných alebo herných grafických kariet, potrebných na ťažbu. Podobné udalosti ovplyvňujú ceny hardvérových komponentov spravidla na niekoľko mesiacov.

Pri výmene náhradných dielov sa odporúča istý čas ceny sledovať. Na trhu grafických kariet sa už situácia pomaly začína stabilizovať. V prípade, že vymieňate viac ako jeden z drahších komponentov, je dobré zvážiť, či sa výmena ešte vyplatí. V mnohých prípadoch totiž v cene drahšej grafickej karty alebo procesora zoženiete veľmi výhodne celý repasovaný počítač. Výhodná výmena náhradných dielov sa týka najmä lacnejších či menších komponentov, medzi ktoré patria pamäte RAM, zdroje, pevné disky, základné dosky, ventilátory, zvukové a sieťové karty alebo rôzna kabeláž.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info