Panel používateľa
Späť

5 tipov, ako vybrať lacné PC zostavy pre školákov

Pridané: 27.12.2018 14:10:12 Počet zobrazení: 882

27 December 2018

Vybrať vhodné PC pre svoje dieťa je zapeklitá úloha. Najmä pre rodičov, ktorí sa počítačom nevenujú, to môže byť úloha priam nemožná. Aby sa vyhli nesprávnemu výberu, často siahnu po drahšom riešení, ktoré dieťa nevyužije. Nevyhadzujte peniaze von oknom, tu sú tipy, na čo sa pri výbere počítača zamerať.

5 tipov, ako vybrať lacné PC zostavy pre školákov

Určite si účel využitia

Ak si dopredu určíte, ako bude počítač v domácnosti využívaný, ušetrí vám to množstvo času pri jeho výbere a stresu pri jeho používaní. Obmedziť sa na základné použitie „veď len na nejaký Word a Internet”, je príliš krátkozraké.

Vždy sa do toho pripletie aj nejaká iná činnosť, akou je hranie hier, pozeranie videí alebo filmov vo full HD rozlíšení. Vtedy môžete mať hlavu v smútku, že ste tých 20 eur navyše radšej mohli zaplatiť.

Počítač pre malého školáka

Ak máte v domácnosti dieťa, ktoré sa s počítačom ešte len zoznamuje, vybrať pre neho repasovaný kancelársky PC je skvelou voľbou. Náučné hry pre deti nebývajú náročné, preto nemusíte riešiť výber výkonných komponentov.

Takýto počítač bez problémov zvládne kancelárske programy, browsovanie (prehliadanie internetu) a prehrávanie videí. Ak sa aj stane nehoda s pohárom džúsu, nebude vás to mrzieť tak, ako by vás to mrzelo v prípade čisto nového zariadenia.

dievča s laptopom

Pre pohodlnú prácu je ideálne vybrať PC, ktorý má aspoň 4GB RAM a operačný systém minimálne Windows 7. Dedikovaná grafická karta je vítaným bonusom, pretože obecne platí, že aj horšia dedikovaná grafika je lepšia, ako tá, ktorá je integrovaná na doske.

Ak šetríte každé euro, s týmto si vôbec nelámte hlavu. Čo sa týka procesora, 2-jadrový procesor je dostačujúci, 4-jadrový je zbytočný luxus, ale ak je medzi nimi minimálny cenový rozdiel, rozhodne berte 4-jadro.

Pre takýto typ počítača postačuje v podstate akýkoľvek monitor. Pre komfortnú prácu hľadajte monitor s rozlíšením Full HD, s uhlopriečkou aspoň 22”. Ak máte ale naozaj obmedzený rozpočet, pracovať sa dá aj na 17” alebo 19” monitore s menším rozlíšením.

Na bežné domáce úlohy sa ideálne hodia takzvané All-In-One riešenia, ktoré majú všetky komponenty zabudované v monitore, takže celý počítač je vlastne iba obrazovka. Bývajú energeticky úsporné, majú dostatok výkonu dokonca aj na kancelársku prácu, zaberajú minimum miesta a ušetríte peniaze, ktoré by ste minuli na kúpu monitora.

Počítač pre študenta-tínedžera

Vybrať počítač pre väčšie dieťa môže, ale aj nemusí byť náročnejšie. Závisí to najmä od toho, či ho počítače a práca s nimi zaujímajú alebo nie. Je možné, že si vystačíte s riešením popísaným vyššie.


Je dobré si s potomkom ujasniť, ako presne bude počítač využívať. Nemyslíme tým len hranie hier, ale aj používanie rôznych programov. Kým programovať môžete aj na kalkulačke (hoci aj tu platia výnimky), práca s grafickými programami, 3D modelovanie a CAD programy už budú vyžadovať viac výpočetného výkonu.

V druhom prípade už budete musieť rátať s vyššou investíciou. Výber výkonnej pracovnej stanice je veľmi podobný výberu herného počítača. Detailne sme sa tejto téme venovali v článku Predaj repasovaných PC vyhľadávajú aj hráči a tiež v jeho pokračovaní.

Ak sa vám ale nechce čítať a študovať, stručná zhrnutie znie: Budete potrebovať 8GB RAM DDR3 alebo DDR4, aspoň 4-jadrový procesor od výrobcu Intel (rady i5 a i7 sú ideálne) a dedikovanú grafickú kartu od výrobcu nVidia (modely 780, 980 a vyššie).

Viac budete musieť zaplatiť aj za monitor. A to najmä ak vaša ratolesť pracuje s grafikou alebo už spomínaným CAD programom. Tu už je základom aspoň 24” palcový monitor, čím väčšia uhlopriečka, tým lepšie. Uľahčiť prácu ale môžu dva menšie monitory vedľa seba. Verné podanie farieb môže pri práci s grafickými programami taktiež hrať nezanedbateľnú rolu.

Myslite dopredu

Výhodou klasických desktopových PC je ten, že môžu „rásť“ spolu s dieťaťom. Pre začiatok je napríklad vhodné kúpiť kvalitný základ: dobrý procesor, výkonný zdroj a základovú dosku, ktorá podporuje dual channel RAM a má PCI Express slot pre grafickú kartu.

Takýto základ počítača s jedným 4GB modulom RAM a integrovanou grafickou kartou je dostačujúci a lacný. Navyše k nemu stačí obyčajný, lacný monitor. Časom, keď už bude potrebné zvýšiť výkon, môžete dokúpiť druhý modul RAM s kapacitou 4GB a dedikovanú grafickú kartu. Oba komponenty výrazne zvýšia výkon celého zariadenia, umožnia pokročilú prácu na ňom a vy si rozložíte investíciu do výkonného PC na dlhšie časové obdobie. Ďalšou výhodou je fakt, že dnes drahé komponenty môžu za ten čas výrazne zlacnieť, no výkonnostne budú stále dostačujúce.

Uprednostnite repasovaný PC pred kúpou nového

Hoci sa vám výber repasovaného PC pred novým nemusí zdať ako dobrý nápad, má mnoho výhod, ktoré prevažujú nad nevýhodami. Repasované počítače prešli údržbou a ich funkčnosť je overená. Často sú oveľa lacnejšie, ako rovnako výkonné nové počítače, respektíve môžu byť výkonnejšie ako nové počítače v tej istej cenovej hladine. Repasovaný počítač skvele poslúži aj vtedy, ak potrebujete buď dočasné riešenie alebo ešte jeden počítač do domácnosti za výhodnú cenu.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info